Obwoźna potańcówka czyli „Etno dodaj do ulubionych międzypokoleniowe warsztaty tańca tradycyjnego”
Tak zachęcaliśmy naszych mieszkańców do nowej przygody z projektem EtnoPolska 2022 – Etno dodaj do ulubionych !!! Wielu osobom sztuka czy muzyka ludowa kojarzy się z czymś odległym. Dębski GOK od wielu lat stara się to zmienić, uczestnicząc właśnie w projektach EtnoPolska organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury. Corocznie w kalendarzu imprez znajdują się działania przywołujące przeszłość, z jednej strony jako kultywowanie i zachowanie tradycji, z drugiej pokazanie dobrych praktyk i zainspirowanie do korzystania z elementów ludowych w teraźniejszości...
W tym roku postawiliśmy na taniec. Natomiast, żeby było nieco inaczej i bardziej tradycyjnie zaproponowaliśmy warsztaty tańca przy muzyce na żywo w formie objazdówki – od wsi do wsi - by było ciekawiej.
Sam przejazd również nie był tuzinkowy, bo jako pierwszy w trasę wyjechał zabytkowy żółty PKS (Polski AUTOSAN H9) z Rudy, potem były Górki, Dębe Wielkie, Olesin, Cyganka i finał w Gościńcu Goździejewskim. Na każdym przystanku odbył się warsztat tańca tradycyjnego poprowadzony przez wodzireja/wodzirejkę. Do tego muzyka na żywo oraz lokalne przyśpiewki odtwarzane z pamięci dawały wyjątkowy ponadczasowy klimat wspomnień. Czas jakby się gdzieś zatrzymał, a powiew przeszłości radośnie i dźwięcznie wprawiał uczestników w zadowolenie oraz chęć integracji. Taniec tradycyjny jest bardzo interaktywny, pewne układy choreograficzne są tak skonstruowane by każdy z każdym miał szanse zatańczyć. Zatem o wspólną integracje nie trzeba było się martwić, zadziałała od razu z dźwiękami muzyki.
"...gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom..."
"...Panie szofer gazu, Panie szofer gazu..."
W efekcie PKS i 2 autokary pomknęły muzycznie i tanecznie przez gminę Dębe Wielkie by na ostatnim postoju w Gościńcu Goździejewskim w klimatycznym miejscu, nawiązującym architekturą do zagrody mazowieckiej, na najprawdziwszych deskach w odresturowanej stodole przy tradycyjnym poczęstunku na bazie lokalnych produktów, podsumować umiejętności na wspólnej potańcówce. Dodatkowym elementem programu była prelekcja, pokaz oraz nauka na ligawce – instrumencie charakterystycznym dla naszego regionu z ciekawą historią, którą podzielił się nasz lokalny miłośnik tradycji Piotr Gronek.
Dziękujemy wesołej ferajnie za warsztaty tańca i muzykę na żywo: Kapeli Towarzyskiej w składzie: Patrycji Kuczyńskiej Dominice Oczepa Witoldowi Roy Zalewskiemu i wspaniałym Gościom : Zuzannie Zimończyk Heńkowi Małolepszemu Sebastianowi Pikuli Piotrowi Rogalińskiemu oraz naszym wspaniałym mieszkańcom za liczny i aktywny udział w przedsięwzięciu.
To była wielka przyjemność szaleć z Wami tradycyjnie !! Niech objazdowe muzykowanie pksem po gminie Dębie Wielkie zostanie w pamięci jak najdłużej, a może do następnego razu, kto wie ?!